Články

Digitální kompetence v MŠ

Jak jste na tom s digitální kompetencí ve vaší mateřské škole? Také zastáváte podobný názor? „Digitální kompetence v MŠ? To se zbláznili? RVP PV nic o digitálních kompetencích neříká. Tak proč s tím všichni tolik nadělají? Nebudu se tím zabývat! Děti doma do tabletů zírají dost.“ Máte pravdu. RVP PV výslovně termín digitální kompetence nezmiňuje. V RVP PV nenajdeme speciální, “samostatnou” digitální …

Digitální kompetence v MŠ Pokračovat ve čtení »

V posledních letech se pedagogové a ředitelé nemají šanci nudit, říká zakladatelka Předškolní poradny

Předškolní pedagožka a zakladatelka Předškolní poradny Mgr. Marcela Zajícová reflektuje změny zákona o pedagogických pracovnících, školského zákona a hygienické vyhlášky. Které novinky považuje v praxi za významné? Zabývá se také adaptací dětí a zařazováním nových pedagogů do platových tříd. S jakými okruhy legislativních otázek se ve své poradně nejčastěji setkává? Více již v následujícím rozhovoru.

Adaptační programy a plán na celý školní rok

Pomoci dětem adaptovat se zejména během prvních týdnů na prostředí mateřské školy je velká výzva pro nás všechny. Jaké jsou možnosti pomoci? Měli by se rodiče na adaptaci podílet? Následující článek přináší přehled různých modelů adaptace. Který z představených modelů je vám nejbližší?

Jak podpořit nadané děti v MŠ?

Rozpoznání nadání u dětí předškolního věku je klíčové pro jejich optimální rozvoj. Jak identifikovat a podpořit nadané děti již ve školce? A jaké prostředky a organizace vám mohou pomoci v této důležité pedagogické práci?

Z archivu: Typologie problémových rodičů

Některé články zůstávají aktuální i po delší době. Proto jsme se v rámci mimořádného seriálu „Vybíráme z archivu“ rozhodli sdílet starší články, které měly u čtenářů velký ohlas. Jako první jsme vybrali příspěvek Typologie problémových rodičů.

Syndrom neviditelného dítěte

Křehké, zranitelné, osamělé: Neviditelné dítě touží po jediném – aby si ho ostatní konečně všimli. „Skleněné dítě“ je termín používaný k popisu někoho, kdo vyrůstal v domácnosti s malou pozorností rodičů. „Skleněné dítě“ vyrostlo většinou v rodině s jedním sourozencem, který byl velmi nemocný nebo měl handicap. Tento termín v současné době zažívá určitou renesanci …

Syndrom neviditelného dítěte Pokračovat ve čtení »

Samostatnost dětí při nebezpečných situacích

V dnešním článku se budeme věnovat maximální samostatnosti dětí, měl by to být jeden z cílových stavů, které bychom jako rodiče měli u svých ratolestí dosáhnout. A teď nehovoříme o finanční samostatnosti, ale o samostatném chování v případě nebezpečných situací, jako je například požár v domě, případně pokud se dítě ztratí v nákupním centru či …

Samostatnost dětí při nebezpečných situacích Pokračovat ve čtení »

Jak zlepšit výživu ve školkách a školách

Přemýšlíte jak ještě víc zlepšit výživu ve vaší mateřské škole? Požadujte po vedení školy nebo přímo po zřizovateli zapojení jídelny do projektu Zdravá školní jídelna nebo vaření podle doporučení následného programu Máme to na talíři. Dále předávám reportáž ze zkoušení bufetového obědu ve školní jídelně v Plzni.