Pedagogika

Jak včas rozpoznat napětí mezi dětmi a zamezit konfliktům ve třídě

Jak mohou pedagogové včas rozpoznat napětí mezi dětmi a zabránit tomu, aby drobná neshoda přerostla v konflikt? Jaké signály naznačují, že je třeba zasáhnout? Konflikty mezi dětmi jsou běžnou součástí školního života, ale právě rychlá reakce a správný přístup pedagoga mohou zabránit eskalaci problému. V tomto článku se dozvíte, jak efektivně předcházet konfliktům ve třídě, …

Jak včas rozpoznat napětí mezi dětmi a zamezit konfliktům ve třídě Pokračovat ve čtení »

Zapojení OSPOD při neshodách rodičů a školy

Školy často spolupracují s orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), ale ne vždy tato spolupráce probíhá hladce. Kde končí kompetence školy a začíná kompetence OSPOD? Kdy by se škola měla obrátit na OSPOD s žádostí o pomoc a kdy je na místě využít podporu jiných institucí, například poradenských zařízení? Tato otázky jsou zásadní pro efektivní a …

Zapojení OSPOD při neshodách rodičů a školy Pokračovat ve čtení »

Adaptační období učitele: Význam a klíčové aspekty

Přijímáte od září novou kolegyni na učitelskou pozici? Nezapomeňte, že od 1. 1. 2024 máte povinnost učiteli-nováčkovi zajistit uvádějícího učitele. Proces adaptace je důležitý nejen pro děti, ale i pro nově příchozí pedagogy. Právě v této době je klíčové být nováčkovi oporou, má totiž zásadní dopad na profesní růst a dlouhodobou úspěšnost učitele. Na co …

Adaptační období učitele: Význam a klíčové aspekty Pokračovat ve čtení »

Hrátky a pokusy o letních prázdninách – 2. díl

Pokračujeme v inspiraci, jak s dětmi trávit čas na příměstských táborech či doma o letních prázdninách. Dětem můžeme nabídnout netradiční program, který pro ně bude opravdovým zážitkem. Každý z nás, ať jsou to rodiče dětí, samotné děti či odborná veřejnost, má vlastní představu o tom, co je to volný čas. Lidé si pod tímto pojmem …

Hrátky a pokusy o letních prázdninách – 2. díl Pokračovat ve čtení »

Oslavy konce školního roku

Blíží se konec školního roku a s ním i loučení s předškoláky. Jak oslavu co nejlépe naplánovat, aby si děti i rodiče užili červnové akce na maximum? A jak zapojit do příprav rodiče, aby bylo vše perfektní? Přečtěte si naše tipy a inspirace na nezapomenutelné červnové aktivity ve školce.

Odklad by mohly doporučovat učitelky v MŠ, navrhuje sociální pedagožka

Horkým tématem posledních týdnů jsou odklady dětí při nástupu do škol. Jak se k této problematice staví například předsedkyně organizace SOFA Lenka Felcmanová? Česko patří mezi rekordmany v počtu odkladů školní docházky. Ministerstvo připravilo čtyři návrhy řešení, včetně zákazu odkladu. Nepoškodilo by to některé děti? „V tuto chvíli bych cestou úplného zrušení nešla. Musíme začít …

Odklad by mohly doporučovat učitelky v MŠ, navrhuje sociální pedagožka Pokračovat ve čtení »

Světový den vody

Dne 22. 3. se slaví Světový den vody. Jakým způsobem můžeme dětem přiblížit, že voda je vzácná, že není pro všechny samozřejmostí, a když je jí nedostatek, rychle to pocítíme? Voda je nedílnou součástí našich životů. Zkusili jste si někdy spočítat, kolikrát denně pustíte kohoutek a umyjete si ruce, zuby, hrníček, zalijete kytičky a dáte …

Světový den vody Pokračovat ve čtení »

Připravenost dítěte na vstup do mateřské školy

Letošní zápis do mateřských škol se kvapem blíží a spousta rodičů už nyní promýšlí, která mateřská škola bude nejvhodnější právě pro jejich dítě. Každé dítě je vyzrálé jinak a je nutné, aby do školky nastoupilo tehdy, kdy některé aspekty splňuje nebo se v nich dokáže orientovat. Jakým vývojovým znakům věnovat zvýšenou pozornost a na co …

Připravenost dítěte na vstup do mateřské školy Pokračovat ve čtení »

Dělám to dobře?

Tuto otázku si někdy v průběhu profesní kariéry položí asi každá učitelka i každý učitel. A pravděpodobně ne jenom jednou. Někomu by mohly pochyby připadat snad jako slabost, zejména starší generace byly vychovávány k netoleranci chyb a ke skrývání pochybností, ale doba se přece jenom změnila. Naštěstí k lepšímu.