Pedagogika

Výtvarka v MŠ: Kreativita a objevování místo kopírování a šablon

Musí výtvarná tvorba vést k dokonalému výsledku, nebo by měla dětem poskytovat prostor pro vlastní fantazii? Co se stane, když místo volného tvoření dostanou pevnou šablonu? A jaký vliv má kreativní svoboda na jejich sebevědomí a schopnost hledat vlastní řešení? V článku se dozvíte, proč je důležité podporovat jedinečnost a nebát se odlišnosti ve výtvarné …

Výtvarka v MŠ: Kreativita a objevování místo kopírování a šablon Pokračovat ve čtení »

Přístup k dětem se sluchovým postižením nejen v mateřské škole – 4. díl

Jakým způsobem ovlivňuje rozvoj sluchové pozornosti a sluchové paměti rychlost a úspěšnost řečové rehabilitace? Jak mohou děti, které si dokážou zapamatovat a správně přiřadit zvuky k jejich zdrojům, lépe porozumět a rozvíjet svou řeč? V počátcích sluchové rehabilitace začínáme s jednoduššími zvuky, ale jak postupně přecházíme k cvičením se slovy a větami, zlepšujeme nejen sluchovou …

Přístup k dětem se sluchovým postižením nejen v mateřské škole – 4. díl Pokračovat ve čtení »

Přístup k dětem se sluchovým postižením nejen v mateřské škole – 3. díl

Jaké dovednosti by měly být rozvíjeny u dětí se specifickými potřebami (SP) v mateřské škole? Jak může „individuální podpora“ pomoci při jejich přípravě na školní docházku? Pedagogové by měli při práci s dětmi se SP zaměřit na rozvoj klíčových schopností, jako je sluch, porozumění řeči, motorika, grafomotorika, koncentrace pozornosti, sebeobsluha a schopnost navázat sociální kontakt. …

Přístup k dětem se sluchovým postižením nejen v mateřské škole – 3. díl Pokračovat ve čtení »

Přístup k dětem se sluchovým postižením nejen v mateřské škole – 2. díl

Inkluzivní vzdělávání otevírá dveře dětem se sluchovým postižením do běžných mateřských škol, kde se setkávají s vrstevníky a procházejí obdobím rozvoje. Děti se sluchovým omezením vyžadují individuální přístup a specifickou péči, ale s podporou odborníků a využitím moderních výukových materiálů mohou pedagogové v MŠ podpořit jejich rozvoj na maximum. Jak vypadá svět dítěte se sluchovým …

Přístup k dětem se sluchovým postižením nejen v mateřské škole – 2. díl Pokračovat ve čtení »

Přístup k dětem se sluchovým omezením nejen v mateřské škole – 1. díl

Díky inkluzivnímu vzdělávání se v třídách běžných mateřinek setkáváme i s dětmi s nějakým stupněm sluchového omezení. Vyžadují specifický přístup a péči, s pomocí odborníků a dnes dostupných materiálů je může ale i pedagog v MŠ krásně rozvíjet. Jak si představit svět dítěte se sluchovým omezením? Na co si při komunikaci dát pozor? Jak s …

Přístup k dětem se sluchovým omezením nejen v mateřské škole – 1. díl Pokračovat ve čtení »

Zeptejte se terapeuta a speciálního pedagoga

V mateřské škole najdeme děti pocházející z rodin s různým výchovným stylem, rozličnými vztahy  mezi jednotlivými členy nebo i s odlišnou fází emoční inteligence. Jak rozklíčovat a nadále pracovat s dopady strádajícího rodinného zázemí? Tápete, jak rozpoznat poruchy chování a jak v případě podezření na tyto poruchy jednat?

Tablet jako vhodný nebo nevhodný dárek

Učitelky v mateřské škole možná zaznamenaly během let své praxe nárůst vánočních přání dětí, která se točí okolo informačních technologií. To, co bylo dříve ojedinělé, je dnes mnohem častější. Tablety pronikají i do mateřských škol a víří emoce. Někdo je jejich zastáncem, někdo zarytým odpůrcem. A rodiče se ptají, kdy je ta vhodná doba pro koupi …

Tablet jako vhodný nebo nevhodný dárek Pokračovat ve čtení »

Výzvy současné pedagogiky: Jak předcházet vyhoření a podpořit duševní zdraví ve školách?

Profese učitele je již dlouhodobě považována za jednu z nejvýznamnějších, ale také nejnáročnějších společenských rolí. Učitelé mají odpovědnost nejen za akademické výsledky žáků, ale také za jejich celkový osobnostní rozvoj, a to v kontextu neustále se měnících požadavků, očekávání a hodnot společnosti. Současná doba s sebou přináší nové a významné výzvy, mezi které patří rostoucí …

Výzvy současné pedagogiky: Jak předcházet vyhoření a podpořit duševní zdraví ve školách? Pokračovat ve čtení »

Pastelky, barvy a fantazie: Význam výtvarné výchovy pro děti

Výtvarná výchova v mateřské škole hraje zásadní roli v rozvoji dětské kreativity a představivosti. Jak mohou barvy, štětce a různé materiály ovlivnit rozvoj jemné motoriky a sebevyjádření u nejmenších? Jaké techniky mohou učitelé využít, aby děti zapojili do tvoření s radostí a nadšením? A proč je právě výtvarná výchova pro děti tak důležitá nejen pro …

Pastelky, barvy a fantazie: Význam výtvarné výchovy pro děti Pokračovat ve čtení »