Pedagogika

Digitální kompetence v MŠ

Jak jste na tom s digitální kompetencí ve vaší mateřské škole? Také zastáváte podobný názor? „Digitální kompetence v MŠ? To se zbláznili? RVP PV nic o digitálních kompetencích neříká. Tak proč s tím všichni tolik nadělají? Nebudu se tím zabývat! Děti doma do tabletů zírají dost.“ Máte pravdu. RVP PV výslovně termín digitální kompetence nezmiňuje. V RVP PV nenajdeme speciální, “samostatnou” digitální …

Digitální kompetence v MŠ Pokračovat ve čtení »

V posledních letech se pedagogové a ředitelé nemají šanci nudit, říká zakladatelka Předškolní poradny

Předškolní pedagožka a zakladatelka Předškolní poradny Mgr. Marcela Zajícová reflektuje změny zákona o pedagogických pracovnících, školského zákona a hygienické vyhlášky. Které novinky považuje v praxi za významné? Zabývá se také adaptací dětí a zařazováním nových pedagogů do platových tříd. S jakými okruhy legislativních otázek se ve své poradně nejčastěji setkává? Více již v následujícím rozhovoru.

Adaptační programy a plán na celý školní rok

Pomoci dětem adaptovat se zejména během prvních týdnů na prostředí mateřské školy je velká výzva pro nás všechny. Jaké jsou možnosti pomoci? Měli by se rodiče na adaptaci podílet? Následující článek přináší přehled různých modelů adaptace. Který z představených modelů je vám nejbližší?

Jak podpořit nadané děti v MŠ?

Rozpoznání nadání u dětí předškolního věku je klíčové pro jejich optimální rozvoj. Jak identifikovat a podpořit nadané děti již ve školce? A jaké prostředky a organizace vám mohou pomoci v této důležité pedagogické práci?

Hrátky a pokusy o letních prázdninách – 2. díl

Pokračujeme v inspiraci, jak s dětmi trávit čas na příměstských táborech či doma o letních prázdninách. Dětem můžeme nabídnout netradiční program, který pro ně bude opravdovým zážitkem. Každý z nás, ať jsou to rodiče dětí, samotné děti či odborná veřejnost, má vlastní představu o tom, co je to volný čas. Lidé si pod tímto pojmem …

Hrátky a pokusy o letních prázdninách – 2. díl Pokračovat ve čtení »

Červen – měsíc hudby

Červen je měsícem hudby, konkrétně 21. 6. byl vyhlášen za Světový den hudby. Co takhle přiblížit hudbu v rámci školkových aktivit i dětem? Aktivity můžete realizovat buď jako projekt podle polského vzoru, nebo samostatně. Zajděte s dětmi na koncert, zahrajte si podle „barevných not“ na xylofon nebo zkuste děti seznámit s vážnou hudbou pomocí metody …

Červen – měsíc hudby Pokračovat ve čtení »

S logopedií do přírody

Hezké počasí nás stále více láká ven do přírody a do trénování logopedie doma nad sešitem se dětem bude chtít čím dál méně. Využijte společné chvilky venku a přirozené prostředí, které nabízí mnoho možností pro rozvoj komunikačních dovedností a podporu řečových funkcí. Pobyt v přírodě stimuluje smysly a umožňuje dětem s poruchami řeči prozkoumávat své …

S logopedií do přírody Pokračovat ve čtení »

Deset bodů učitelské platformy

Organizace Učitelská platforma se věnuje dění kolem opětovné změny ministra školství. Ve své výzvě, která obsahuje deset bodů, vyslala jasný signál, jaká témata jsou ve školství nejožehavější.