Odbory začnou vyvíjet tlak na růst učitelských platů již od ledna

Kantoři se v novém roce budou bránit podpásovým krokům vlády v souvislosti s nenaplněnými sliby o navýšení jejich platů o 15 %. Školské odbory už od ledna chtějí započít jednání o navýšení příjmů učitelů v roce 2021 a přitom monitorovat školní rozpočty, jestli do nich opravdu putují finanční prostředky, které vláda ve sníženém objemu schválila navzdory výzvám opozice, odborů i zaměstnavatelů. Odbory svou pozornost zaměří právě na finanční toky ústící do školních pokladen. „Počkáme, zda každý ředitel bude přesně znát prostředky pro pedagogické i nepedagogické pracovníky,“ uvedl předseda školských odborů František Dobšík pro Hospodářské noviny. Má za to, že již v lednu bude patrné, zda školám dorazí peníze alespoň na růst platů o 10 %.

Desetiprocentní navýšení platů vláda navrhla a při schvalování státního rozpočtu na příští rok Sněmovnou protlačila především díky podpoře komunistů. Na plošné navýšení tarifního základu platů všem pedagogům má jít 8 %, ředitelé škol pak budou mít možnost (nikoli povinnost) rozdělovat 2 % na osobní ohodnocení. Odboráři mají ale oprávněné obavy z toho, že se bude opakovat tatáž situace jako letos, kdy z celkového navýšení putovala většinu roku 2019 do rukou ředitelů pouze tarifní část a na motivační složku se už nedostalo. „Uvidíme, jak se v rozpočtech škol promítá slíbené desetiprocentní navýšení,“ dodal Dobšík.

Předseda školských odborů také oznámil záměr vytvořitNárodní frontu“, což je označení pro spojenectví se všemi zaměstnavateli a dalšími organizacemi, jež je budou ochotny podpořit. „Budeme se snažit vyjednávat rozpočet už od začátku, aby se předešlo tomuhle handrkování a tahanicím,“ řekl Dobšík.

Zdroj: Hospodářské noviny

Napsat komentář