Nový skotský zákon zakazuje rodičům děti fyzicky umravňovat, spáchali by trestný čin

Zákon zakazující rodičům fyzické tresty dětí nedávno schválil skotský parlament. Nová norma říká, že kdo svou ratolest byť jen plácne, spáchá tím trestný čin. Podle BBC o podobném návrhu uvažuje i další část Spojeného království, Wales. První zemí na světě, jež zakázala tělesné tresty dětí již v roce 1979, bylo Švédsko. Jeho vzor pak následovalo už kolem šedesáti zemí.

Doposavad mohli rodiče i pěstouni použít „adekvátní“ fyzickou sílu, aby dítě ukáznili. Dle skotské soudní praxe mohli rodiče z výchovných důvodů dítě plácnout, je-li takový trest „rozumný“. Ani tak ovšem nesměli ratolesti bít do hlavy, třást s nimi nebo použít k potrestání nástroj jako třeba řemen. Ve školách a jiných edukativních či výchovných zařízeních jsou tělesné tresty nepřípustné již nyní.

Po vstoupení nového zákona v platnost bude dětem zaručena tatáž ochrana před fyzickým násilím, jakou požívají dospělí. Dle předkladatele Johna Finnieho ze strany Skotských zelených bití děti odmalička učí, že využívat mocenského postavení je správné. Cílem zákazu je podle něj vyslat jasný signál, že „násilí není přijatelné za žádných okolností.“ Předkladatel tvrdí, že vědecké studie dokázaly neefektivnost užívání fyzických trestů k vynucení kázně u dětí a že se takové jednání snadno může změnit v týrání.

Proti zákazu fyzických trestů byli skotští konzervativci obávající se toho, že budou kriminalizováni „dobří rodiče“, kteří tělesné tresty použijí „přiměřeně“. V průzkumu agentury YouGov se proti striktní regulaci fyzických trestů vyjádřilo i 57 % Skotů. Přesto byl návrh schválen parlamentní většinou. Čas ukáže, jestli a jak na trend zareaguje česká legislativa.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář