Agendu ohrožených dětí v ČR bude nově spravovat vládní koordinátor

Česká republika je jednou z posledních zemí EU bez dětského ombudsmana. Vláda se zatím alespoň chystá jmenovat koordinátora pro agendu ohrožených dětí. Měl by zastřešit opatření v péči, o níž se dělí hned několik resortů. Posléze bude následovat příprava zřízení pozice dětského ombudsmana. Vyplývá to z vyjádření premiéra Andreje Babiše, které zveřejnil po setkání s vládní zmocněnkyní Helenou Válkovou. Ta ostatně nedávno poukazovala na roztříštěnost péče o ohrožené děti, jež spadá pod resorty práce, zdravotnictví a školství, ale také pod ministerstva spravedlnosti, vnitra a zahraničí.

Je už potřeba zřídit dětského ombudsmana. Protože to ale legislativně zabere dost času, dohodli jsme se dnes s Helenou Válkovou, že vláda prozatím jmenuje koordinátora pro agendu ohrožených dětí v ČR. To, jak je to roztříštěné mezi více resorty, je už neúnosné,“ uvedl Babiš pro ČTK. Válková v listopadu oznámila, že vládě ustavení pozice dětského ombudsmana navrhne. Vznik pozice ČR již dříve doporučoval Výbor OSN pro práva dítěte (CRC) a před několika lety ji podpořil i tomu zasvěcený český vládní výbor.

S dětským ombudsmanem počítá Úmluva o právech dítěte, jíž OSN přijala před třiceti lety. Záhy k ní přistoupilo někdejší Československo, platit začala v únoru 1991. ČR pak závazky převzala při svém vzniku v roce 1993. Ochránce práv dětí by dohlížel na dodržování mezinárodních úmluv. Pravidelně by zveřejňoval zprávy o situaci a podmínkách dětí v Česku. Vydával by doporučení úřadům a zákonodárcům. Prověřoval by stížnosti a domáhal se nápravy.

Zdroj: Advokátní deník, ČTK

Napsat komentář