Dětem schází pohyb, zdraví si ničí u počítačů

osmdesát procent nezletilých má příliš málo pohybu, což se negativně projevuje na jejich zdraví. Odhalila to studie, kterou minulý pátek zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Možná překvapivě podle ní mají méně pohybu spíše dívky než chlapci. Dokument dětem a mládeži radí alespoň hodinu fyzické činnosti denně. U nás je podle něj situace o něco lepší oproti průměru ve světě.

Výsledky ve zprávě WHO vycházejí z dat pořízených v roce 2016 u 1,6 milionu dětí a mladistvých ze 146 zemí světa. Nedostatečnou pohybovou aktivitu podle ní vyvíjí čtyři z pěti mladých od 11 do 17 let. U děvčat průměr dokonce činí alarmujících 85 %, ovšem ani chlapci se 78 % na tom nejsou o mnoho lépe. Podíl na tomto rozdílu v aktivitě holek a kluků studie přikládá kulturním důvodům v různých zemích.

V Česku se podle dokumentu málo pohybuje 82 % dívek a 73 % chlapců, což nás řadí o něco výše nad globální průměr. Nedostatečnou fyzickou aktivitu tu denně vyvine 77 % mladých mezi 11. a 17. rokem věku. Nejlepší situace v regionu střední a východní Evropy panuje na Slovensku, kde je průměr 71,5 % (65,5 % u chlapců a 78 % u dívek).

Zdroj: ČT24

Napsat komentář