Ptačí krmítko ze šišek

Hledáte tip na jednoduchou aktivitu, kterou zvládnou i nejmenší děti? Zima se pomalu blíží a nám se naskytuje jedinečná příležitost nejen zabavit děti, ale také pomoci přírodě třeba tím, že vyrobíme ptáčkům jednoduchá krmítka. Děti si procvičí motorické dovednosti, ale také se naučí zodpovědnosti, empatii, ohleduplnosti k přírodě a svému okolí.

Ptáky bychom měli krmit ideálně od října do března, tedy v sezoně, kdy je pro ně obtížné potravu najít. Pokud se opravdu rozhodneme ptáky krmit, je potřeba tak činit pravidelně, jelikož se naučí létat na jedno místo, o kterém s jistotou vědí, že tam potravu najdou. Proto by mohlo představovat problém, pokud bychom doplnění potravy vynechali – ptáčci se často přilétají nakrmit až v druhé půli dne, tudíž by pak nemuseli sehnat dostatek potravy jinde. Krmítka bychom navíc měli umísťovat dostatečně vysoko nad zem, aby ptáci nebyli ohroženi predátory. Podle toho, kteří ptáci se naučí na krmítko chodit, můžeme také upravovat složení směsi, aby co nejvíce vyhovovalo jídelníčku daného druhu.

K výrobě krmítek potřebujeme:

  • šišky,
  • med (případně arašídové máslo, lůj atp.),
  • náplň (len, slunečnice, sezam, proso, suchý celozrnný chléb, rozinky atd., případně lze využít již hotových směsí pro ptáky),
  • plastový podnos či podložka proti ušpinění stolu,
  • misky,
  • provázek.

Ještě než se pustíme do tvorby, můžeme využít příležitosti a seznámit děti s rozdíly mezi šiškami. Zároveň je můžeme přiřadit ke stromům, ke kterým patří, a něco si o nich krátce povědět. Zastavíme se s dětmi také u semen, která k výrobě krmítka využíváme. Většinu z nich lze doporučit ke konzumaci i lidem. Můžeme tedy s dětmi probrat, o která semínka jde, jak vypadají rostlinky, jež z nich vyrostou, jaký je jejich přínos pro zdraví a podobně.

Postup krok za krokem:

  1. Šišky očistíme a kolem špičky ovážeme provázek, aby je bylo možné zavěsit.
  2. Poté šišky obalíme v tuku. Lépe funguje, pokud je trochu rozpuštěný – stačí jej pouze nechat na teplejším místě, například na topení.
  3. Vychladlou směsí poté plníme mezery v šiškách.
  4. Do misky nasypeme směs semínek a šišky v ní obalíme.
  5. Nyní šiškové krmítko necháme v chladu důkladně ztuhnout, aby semínka na šišce dobře držela.
  6. Nakonec hotové šišky zavěsíme na stromy ve školní zahradě nebo na okno.

Když máme hotovo, můžeme pozorovat ptáčky při krmení a sledovat, které druhy se v okolí vyskytují. Pokud to technické možnosti dovolují, pokusme se je i vyfotografovat při krmení. Z vytištěných fotografií lze uspořádat výstavku a o jednotlivých druzích ptáků si něco bližšího povědět. Skvělé možnosti nabízejí také webové kamery, které mohou relativně snadno (a levně) vytvořit přímý přenos i záznam krmení.

Kromě jednoduchých krmítek můžeme vytvářet i různé výtvarné obměny: zavěsit několik šišek pod sebe nebo z drobnějších šišek vyrobit řetěz, který lze využít jako ozdobu na venkovní strom.

Diskuze