Kaštany k jídlu i k vyrábění: Co vyzkoušíte ve školce vy?

Každý rok netrpělivě vyhlížíme podzim, abychom mohli vzít útokem parky, kde právě dozrávají kaštany. S dětmi můžeme dodržovat tuto tradici už od doby, kdy začínají mít o tvorbu postaviček z kaštanů zájem. Kaštanové období je v plném proudu, tak by byla škoda nezkusit najít pár kousků a zkusit si něco vyrobit. Zábava je to opravdu pro jakoukoli věkovou kategorii. Vyzkoušíte z kaštanů mandaly, postavičky, nebo kaštany raději ochutnáte?

Postavičky z kaštanů
Co budete potřebovat:
  • Kaštany
  • Lepidlo v tyčince
  • Kousek bílého papíru
  • Kousek barevného papíru
  • Ostré nůžky (na proděravění)
  • Fixu (na oči) nebo plastová oka
  • Špejle nebo silnější párátka

Postup není vůbec složitý.  Do kaštanu uděláte nůžkami díru, do ní vsunete kus špejle nebo párátka, upevníte další kaštan a postupně vytvoříte zvířátka. Pokud tvoříte s malými dětmi, doporučujeme mít připravené proděravěné kaštany a ukázat jim, jak zapíchnout špejli, spojit s dalším kaštanem tak, aby vzniklo zvířátko. Malé děti si mnohdy neumí představit, jak z hromádky kaštanů může takové zvířátko vzniknout, ale velmi rychle napodobí to, co dělá dospělý.

Nasbírejte si nějaké do kapsy a odhalte jejich magickou moc!

Kaštany jen tak v kapse

Když na kaštany natrefíte, hoďte si pár kousků do kapsy, při každém dotyku na vás budou působit svou pozitivní energií. Sáhněte si do kapsy, opravdu by vás to mělo trošku zklidnit.

Do kapsy si jednoho krasavce dejte i před důležitou schůzkou nebo zkouškou, zbaví vás stresu a budete sebevědomější. Některé pověry praví, že kaštan v kapse zažene i rýmu.

Abyste byli celou zimní sezonu plní síly a energie, nasbírejte si tolik kaštanů, kolik vám je let (ano, u někoho to bude již větší balíček) – a přihoďte jeden navíc. Nasypte je do sáčku, nejlépe plátěného, a dejte pod polštář. Tam by měly být až do prvního jarního dne, pak byste je měli spálit.

Proč se pod polštář kaštany dávají? Mají vás prý ochránit před nemocemi, nastuzením a vysávají z vás to „špatné“.

A co třeba dětem ukázat a připravit kaštany jedlé?

Jedlé kaštany mají jemnou, lehce nasládlou chuť, kterou máme spojenou hlavně s podzimem a s příchodem zimy. Určitě se vám vybaví i vůně pečených kaštanů, která se line ze stánků na vánočních trzích. Tuto výtečnou pochoutku si můžete připravit taky doma, a to na různé způsoby: pečené, vařené nebo přímo opékané na ohni. Paní kuchařka ve školce určitě ráda poradí a pomůže s přípravou.

Pečené kaštany jsou jednou z nejoblíbenějších pochoutek také na vánočních trzích. A jak si pečené kaštany připravíte? Stačí plech vyložit pečicím papírem, rozprostřít na něj do kříže naříznuté kaštany a péct zhruba 15 minut při teplotě 200 stupňů Celsia. Že jsou kaštany hotové, poznáte tak, že jejich skořápky začnou praskat a vnitřní část kaštanu lehce zhnědne. I když jsou jedlé kaštany skvělé hlavně pečené, zvlášť kvůli tomuto způsobu přípravy můžete mít problémy s jejich loupáním. Těžko se vám z nich bude sundávat hlavně tenká hnědá slupka, která je nalepená přímo na jádru. Loupání jedlých kaštanů si ale ulehčíte následujícími triky:

  • Když budete kaštany péct v troubě, vložte do trouby také hrnec s vodou.
  • Kaštany nařízněte do kříže a jednu hodinu je nechte ponořené ve studené vodě. Pak je můžete upéct.
  • Během pečení kaštany několikrát pokropte horkou vodou.
  • Před pečením můžete udělat i další věc: Deset až dvacet minut kaštany vařte na mírném ohni.

Nejen, že skvěle chutnají, jedlé kaštany prospívají i našemu zdraví. Mají v sobě vitamin A, skupinu vitaminů B a dokonce podobné množství vitaminu C jako citrusy. Z minerálních látek obsahují draslík, fosfor, železo, kalcium nebo magnezium.

 

Další tipy

  • Mandaly: Z kaštanů, listů a dalších přírodnin, které naleznete v podzimní přírodě, můžete přímo na zahradě školky vytvořit zajímavé mandaly.
  • Housenka z kaštanů: Z kaštanů můžete vytvořit i jednoduchou housenku. Stačí k tomu kaštany, modelína, jeřabiny či šípky, listy, případně další přírodniny.

Diskuze