A školky zase zavřou

Některé školky na celé léto zavřou a rodiče malých dětí se tak dostanou do svízelné situace. Mateřské školky se opět chystají na prázdninový provoz. To v praxi znamená, že mnohé budou zavřené i šest týdnů. Pokud nemají rodiče možnost využít sousední zařízení nebo dítě z jakéhokoli důvodu nezvládne adaptaci v novém kolektivu, mají většinou smůlu. Školka je vzdělávací zařízení, které povinnost provozu o velkých letních prázdninách zkrátka nemá. Pokud má otevřeno převážnou část prázdnin, jde o dobrou vůli ředitele/ky či zřizovatele, který si je vědom, že ne všichni rodiče mají šanci nalézt náhradní řešení.

Pro mnoho rodičů to znamená dost zásadní komplikaci. Nežijeme ve světě, kde všichni mají nepracující a zdravé prarodiče, kteří se o svá vnoučata mohou postarat po větší část léta. Ne každý si může dovolit příměstské tábory v ceně několika tisíc korun za týden. Ne všude vám tyto akce dokáží pokrýt celé hluché období. Ne každý má přátele, kteří jsou ochotni postarat se přes léto o vaše dítě, kterému jsou třeba tři, čtyři roky. Ne každé dítě takovou situaci zvládne.

Pro mnoho rodičů a zejména matek samoživitelek to v extrémních případech znamená, že těsně před začátkem léta musí dát v práci výpověď. Dohodnout se se zaměstnavatelem na dvouměsíčním volnu je ve skutečnosti často nemožné. V září pak ženy obtížně hledají práci novou, protože z životopisu je zřejmé, že jde o fluktuantky, měnící zaměstnání každý rok. Opravdu je nutné, aby se rodiče dostávali do takových nedůstojných situací? Ve státě, který se potýká s nízkou zaměstnaností matek i tím, že se ženy po mateřské často nevracejí na své původní místo a raději vezmou zavděk prací s nižší kvalifikací?

Celý problém je právě v definici a pojetí mateřských školek. Zatímco školský zákon je definuje výhradně jako vzdělávací zařízení, politici s nimi nakládají jako se zařízeními určenými pro umístění dětí pracujících rodičů. Když se mluví o nedostatku míst ve školkách, vždy je to v souvislosti s pracovním trhem a návratem matek po mateřské. Starost o to, aby malé děti navštěvovaly vzdělávací zařízení, kde se budou dále rozvíjet, je většinou naprosto vedlejší a nepodstatná.

Zdroj: medium.seznam.cz

Diskuze