3 zapeklité situace v komunikaci s rodiči. Poznáváte je?

Fotky z výletů, které nemáte s rodiči jak sdílet. Neomluvené hodiny. Hordy papírů a nežádoucí multitasking. I to jsou situace, se kterými se učitelé běžně setkávají. S odborníky na vývoj chytrých řešení pro vzdělávací instituce ze společnosti LYFLE jsme se podívali, jak jednotlivé lapálie vyřešit – a v nejlepším případě jim i předcházet.

1. Děti se na výletě tak bavily! Jenže jak dostat jejich radost k rodičům?

Však to znáte. Vydáte se s dětmi třeba do ZOO, organizace vás stojí spoustu času i trpělivosti. Ta radost v dětských očích, když nadšeně pozorují tučňáky a dovádějící lachtany, ale stojí za to. Kéž by i rodiče viděli, jaké zážitky dokáže školka nabídnout. Jak jim nadšení zprostředkovat, zapojit je do každodenního chodu MŠ a ukázat co nejvíc ze života předškoláka?
Tip: Sdílejte zážitky přes bezpečnou aplikaci.

Audiovizuální materiály, které na školních akcích pořídíte, lze ihned dostat k rodičům – třeba prostřednictvím sdílené fotogalerie. Rodiče navíc mohou na fotky reagovat. „Učitelé často vkládají do školních výletů obrovské množství energie, radost dětí však mnohdy vidí jen oni. Pozitivní reakce a ocenění rodičů můžou učitele motivovat, proč pro děti taková dobrodružství chystat,“ vysvětluje za LYFLE Tomáš Říha, který má vývoj softwaru na starost. Autoři nápadu mysleli i na bezpečnost: rodiče se dostanou pouze ke složkám třídy, do níž jejich dítě chodí.

2. Další omluvenka. Není toho papírování už dost?

Třídnice, formuláře, pozvánky, faktury, GDPR… a taky omluvenky. V papírech se učitelé často topí, ztrácí přehled i nervy. Pokud rodič navíc potřebuje dítě omluvit na poslední chvíli, na vyplňování lejster mnohdy čas nezbývá – a tak dítě prostě do školky nepošle, aniž by učitel tušil proč. Nepřijde dítě vůbec, nebo jen o něco později? Máte s ním počítat při skupinových aktivitách, na procházku a oběd? Nedostatek informací může den zásadně zkomplikovat a vést k plýtvání časem i jídlem.
Tip: Digitalizujte omluvenky i další byrokracii.

Otevřít aplikaci, vyplnit omluvenku, odeslat. Stačí pár kliknutí a rodič vám může dát vědět, že dítě dnes nedorazí – a vy se podle toho zařídit. „Digitalizovat můžete celou řadu procesů, kromě omluvenek také třídní knihu, docházku nebo požadované výkazy. Podstatné informace můžete mít po ruce kdykoli v přehledném online prostředí. Zlepšíte tak nejen komunikaci s rodiči, ale i vlastní time management. Místo zbytečného papírování se můžete soustředit na podstatnější úlohy – třeba kreativní aktivity pro děti nebo odpočinek,“ shrnuje product owner Tomáš Říha z LYFLE.

3. Organizovat, zařizovat, pečovat, a ještě komunikovat. Úkoly se někdy kupí

Role učitele vzděláváním nekončí. Bývá psychologem, manažerem, tiskovým mluvčím, produkčním i asistentem v jednom. Zkouška houževnatosti? Třeba taková školní besídka. Na poslední chvíli se děti začnou cukat, že vystoupit nechtějí, do toho se rozpadne dlouho chystaná instalace z vystřihovánek, kterou jste společně dali do kupy. Snažíte se narychlo vše napravit, a ještě byste měli dát vědět rodičům, že se trochu mění plán. Jenže není čas posílat e-maily každému jednotlivě. Jak z toho ven? A dá se takové situaci aspoň částečně předejít?
Tip: Adresujte všechny rodiče rychle a naráz.

Jedna hromadná zpráva, desítky ušetřených minut. „Na bedra učitelů často padají ad-hoc úkoly. Málokdo si uvědomuje, kolik času a úsilí může stát komunikace s rodiči, zvlášť když ve školce nastane neočekávaná situace. V aplikaci jednoduše vytvoříte hromadné oznámení, které můžete poslat všem rodičům jedním kliknutím. Navíc vidíte, kdo si vaši zprávu zobrazil,“ popisuje Laco Bača, výkonný ředitel LYFLE. Šikovné řešení, pokud potřebujete rodiče bezprostředně informovat, ale i bezvadný pomocník pro dlouhodobou komunikaci. Propojit se můžete také přes soukromé zprávy – třeba když od rodičů potřebujete zpětnou vazbu.

Vše pod jednou střechou

Nabízet školkám chytrá online i offline řešení, pomáhat učitelům i rodičům – tak by se dalo shrnout poslání české společnosti LYFLE, která na trhu působí od roku 2017. Nabízí celou škálu služeb. Například aplikaci, přes kterou učitel/ka vyřeší veškerou komunikaci mezi školkou a rodinami. Na jednom místě můžete zaznamenávat docházku, vést třídnici, sbírat omluvenky, sdílet s rodiči fotografie, dokumenty nebo ankety. Rodič zase může využít mimo jiné elektronický předzápis. Prohlédněte si celý seznam funkcí – nebo LYFLE rovnou zdarma vyzkoušejte. „Školám toho ale nabízíme mnohem víc, dokážeme jim dodat potřebné technické vybavení, poskytnout IT podporu, navrhnout vizuální identitu i web. Zkrátka správně nastavit komunikaci a efektivně předávat informace dovnitř i navenek. Přispíváme tak k rozvoji celé školy,“ shrnuje výkonný ředitel Laco Bača.

Pro čtenáře Poradce pro MŠ LYFLE nyní nabízí akci 2+1 rok zdarma na aplikaci.

Diskuze