Vánoční ozdoby

Blíží se Vánoce a pro většinu z nás jsou to nejkrásnější svátky v roce. V každé domácnosti se zdobí okna, stoly, vyrábí se adventní věnce, svícny a další. Nejraději ale všichni zdobíme vánoční stromeček. Každým rokem vidíme v obchodech nové ozdoby, svítící hvězdy, řetězy a mnoho dalšího. Jeden rok jsou módní saně, jindy peříčka, sněhuláci, andělská křídla a podobně. My si letos vytvoříme ozdoby z toho, co máme všichni doma lehce k nalezení. Tvrdý karton a bavlnku.

Jaké pomůcky budeme potřebovat?

Karton, nůžky, tužku, jehlu, bavlnku, popřípadě více bavlnek či vlny různých barev, jutový provázek nebo stuhy ve vánočních barvách, lepící pásku, lepidlo.

Jak budeme postupovat?

Můžeme si nejprve na karton předkreslit různé tvary, jež patří k Vánocům. Inspirací nám mohou být např. formy na perníčky. Já doporučuji začít s tvarem hvězdy. Ten si nejprve tužkou předkreslíme a potom kvalitními nůžkami či řezákem vyřežeme. Jakmile máme tvar před sebou, začneme střídavě omotávat bavlnku kolem jednotlivých paprsků hvězdy. Tato prezentace dětem pomůže, aby mohly pracovat samostatně. Jakmile uvidíme, že se blížíme ke konci, ustřihneme konec provázku a ten buď zastrčíme nebo přilepíme na zadní stranu ozdoby. Vezmeme si lepidlo a na horní stranu s dětmi přilepíme stužku, aby naše hvězda šla zavěsit. Tuto ozdobu zvládnou většinou zručné děti omotávat sami.

Pokud děti tvoření zaujme, můžeme ve vyrábění pokračovat. Tentokrát si můžeme zvolit jiný tvar ozdoby, aby náš Vánoční stromek byl bohatější. Necháme děti, ať nám vyjmenují nebo nakreslí symboly Vánoc nebo zimy. Do připraveného tvaru vytvoříme dírky, aby se dětem lépe začínalo s polotovarem pracovat. Použijeme plastovou jehlu s velkým ouškem, na kterou navlečeme bílou bavlnku, jež nám evokuje sníh či perníkovou polevu. Tato jehla je pro děti bezpečná, dobře se drží a skvěle plní svou funkci. Děti začínají vyšívat rukavice, čepice, baňku, vločku, rybu a další symboly, které chtějí mít na vánočním stromečku.

Co u toho budeme rozvíjet?

U dětí budeme rozvíjet vztah k přírodě a jejím cyklům. Představíme si symboly typické pro zimní období a Vánoce, budeme rozvíjet slovní zásobu. Děti si vyšíváním ozdob procvičí jemnou motoriku a opatrně pracovat s jehlou. Rozvíjíme kreativitu, fantazii. Děti procvičují také soustředění a trpělivost.

Kolik času si máme na výrobu vymezit a pro jakou věkovou skupinu je toto tvoření vhodné?

Vyučující celé vyrábění organizuje, volí jeho formu a cíl tak, aby vše odpovídalo schopnostem, možnostem a věku dětí. Lze si výrobu ozdob rozdělit do více tvořících bloků. Mladším dětem může pomáhat.

Zajímavost a tip na závěr:

Touto ozdobou můžeme vyzdobit také prostory školky, větvičky ve váze, či je můžeme s dětmi vyrobit pro jejich nejbližší jako Vánoční dárek. Každé dítě si může vyrobit tolik ozdob, kolik bude chtít. Zle je také prodávat na Vánoční besídce a z výdělku dětem koupit nějaké pomůcky do třídy.

Aromaterapie – pokud byste chtěli, karton hezky pohltí esenciální olej. Na každou ozdobu můžete s dětmi kápnout jednu kapku a vaše ozdoby tím získají nový rozměr. Dobré je použít například esenci skořice, pomeranče, kardamomu, badyánu či fenyklu. Tyto vůně krásně naladí prostor a celkový dojem bude o to více příjemnější pro smysly.

Diskuze