Tipy na volný čas od rady dětí a mládeže

Jak říct pozdrav v desítkách cizích jazyků, pracovat levačkou, pískat na trávu nebo si z úklidu domácnosti udělat soutěž? To je pouze pár z tipů na zabavení dětí v době pandemických prázdnin, které pro ně i dospělé vybírá Česká rada dětí a mládeže. Kvůli protiopatřením zamezujícím šíření koronaviru jsou u nás vzdělávací instituce od 11. března do odvolání zavřené. Většina dětí vyplňuje čas učením, hraním, sledováním videí nebo pořadů v televizi a na počítači. Svá doporučení během omezení kontaktní výuky ve školách pro inspiraci rada průběžně vystavuje na facebooku.

Mluvčí organizace Soňa Polak říká, že děti se těmito aktivitami jsou schopny zaměstnat samy od sebe. „Ještě minulý týden jsme radili, co můžou dělat rodiče s dětmi, ale teď je to zaměřené hlavně na to, aby rodiče měli taky trochu času,“ uvedla pro ČTK. Aktivity by tak ideálně měly odlehčit dospělým pracujícím na home office. Ostatně řada dětí vytížených rodičů nyní tráví čas u babičky a dědečka.

K organizacím zastřešeným radou patří skauti, pionýři nebo Asociace turistických oddílů mládeže, tzv. tomíci. „Ti třeba teď připravili ucelenou hru, která se jmenuje Nalož si!,“ doporučila Polak. Jde v ní o plnění co největšího množství úkolů jako jsou skládání origami, dřepování, vaření, úklid či četba. Vedle zaměstnání rodiče dětem mnohdy pomáhají i s výukou na dálku. Organizace tak kromě vzdělávání formou videí a online programů rovněž inspirují ke kreativním činnostem v podobě výroby náhrdelníků a neobvyklých tkaniček, k tanci nebo skákání přes gumu.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář