legislativa

Whistleblowing: Nová povinnost od 1. 8. i pro školy

Máte ve své škole 50 a více zaměstnanců? Pokud ano, od 1. srpna 2023 na vás dopadla nová povinnost. Nastává účinnost zákona o ochraně oznamovatelů, známého také jako „whistleblowing„. Pro zaměstnavatele s uvedeným počtem zaměstnanců je od prvního srpna povinností mít v provozu funkční interní systém pro oznamování. Nejde pouze o možnost podání stížnosti, což …

Whistleblowing: Nová povinnost od 1. 8. i pro školy Pokračovat ve čtení »

Komplexní přehled o pořádání zotavovacích akcí a škol v přírodě

Příprava a organizace školy v přírodě, zotavovací akce delší než pět dní či jiné, podobné akce pro děti – v časovém rámci kratším než pět dní nejde vůbec o jednoduchý proces. Připomeňme si zásadní oblasti pohledem legislativy, zejména oblast veřejného zdraví, která má u ředitelů i učitelů stále mnoho otazníků. Podmínky organizace a konkrétní informace nalezneme v zákoně č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví …

Komplexní přehled o pořádání zotavovacích akcí a škol v přírodě Pokračovat ve čtení »

Vyhláška k hodnocení druhého pololetí škoního roku 2019/2020

Nejasnosti kolem hodnocení žáků za druhé pololetí školního roku 2019/2020 má vyjasnit vyhláška, podle které by se měly řídit základní a střední školy. Součástí vyhlášky je také metodika s výkladem jednotlivých bodů. Rozhodně je potřeba zohlednit rozdílné podmínky k možnosti vzdělávání v rodinách.

Nový skotský zákon zakazuje rodičům děti fyzicky umravňovat, spáchali by trestný čin

Zákon zakazující rodičům fyzické tresty dětí nedávno schválil skotský parlament. Nová norma říká, že kdo svou ratolest byť jen plácne, spáchá tím trestný čin. Podle BBC o podobném návrhu uvažuje i další část Spojeného království, Wales. První zemí na světě, jež zakázala tělesné tresty dětí již v roce 1979, bylo Švédsko. Jeho vzor pak následovalo …

Nový skotský zákon zakazuje rodičům děti fyzicky umravňovat, spáchali by trestný čin Pokračovat ve čtení »

Dopis Alenky z říše divů

V pedagogické praxi se takřka neustále setkáváme se změnami v oblasti legislativního rámce. Časté změny v praxi znamenají, že ředitelé škol a školských zařízení musí bez přestání absolvovat různá školení a semináře, aby dokázali do záhad a tajemství nových legislativních úprav proniknout. Sotva se jim podaří se v nich zorientovat, přichází další změna. Bohužel nikoli v průběhu období jednoho školního …

Dopis Alenky z říše divů Pokračovat ve čtení »

Mateřské školy o funkci zástupce ředitele školy nepřijdou

Jak informoval spolek Pedagogická komora, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v nedávné době připravilo novelu nařízení vlády, podle níž by malé mateřské školy (do počtu tří tříd) nemohly mít funkci zástupce ředitele se sníženou mírou přímé pedagogické činnosti na 25 hodin týdně. Avšak díky intervenci Pedagogické komory byla tato změna vypuštěna a příslušná novela byla …

Mateřské školy o funkci zástupce ředitele školy nepřijdou Pokračovat ve čtení »

Ředitel ve spleti legislativy a správního řízení

Na pozici ředitele školy se často ocitají bývalí pedagogové, kteří, ač oplývají dlouholetými zkušenostmi z oblasti pedagogiky a výchovy, tápou při manipulaci s dokumenty. Podle zákona proto mají povinnost do dvou let od jmenování doplnit své vzdělání. Jako nejproblematičtější se pak dlouhodobě jeví oblast správního řízení a orientace ve spleti relevantní legislativy. V následujícím textu …

Ředitel ve spleti legislativy a správního řízení Pokračovat ve čtení »

Co říká ředitelka MŠ o připravovaných změnách ve financování?

Jarmila Kotrbová je ředitelkou mateřské školy Korycanská v Praze 8, která je vyhledávaná především rodiči, jejichž děti trpí poruchami imunity, alergiemi (potravinové, pylové), bronchiálním astmatem, kožními ekzémy apod. Nabízí pro ně speciální integrované třídy s přítomností zdravotního personálu a i možnost přizpůsobit stravu individuálním potřebám dětí. Co na chystané změny ve financování regionálního školství říká …

Co říká ředitelka MŠ o připravovaných změnách ve financování? Pokračovat ve čtení »