Školy se obávají revizí asistentů

Ačkoli má Ministerstvo školství v plánu díky novému systému přidělování asistentů pedagoga jejich počty stabilizovat, nikoliv snižovat, velká část škol může o úvazky pedagogů přijít.

Například Základní škola T. G. Masaryka ve Štětí má peníze na sedm úvazků asistenta pedagoga. Podle nového systému financování by ale o polovinu z nich přišla.

Jak uvedla ředitelka jmenované školy, podle aktuální tabulky by měli nárok jen na 3,48 úvazku. To by byla podle ní katastrofa. Dětí, které podporu potřebují, mají tolik, že by asistenti museli neustále přebíhat z jedné třídy do druhé. Sama si nedovede přestavit, jak by je přiřazovala, aby dokázali dětem efektivně pomoci.

Nová pravidla veřejně představil ředitel odboru základního vzdělávání Ministerstva školství Michal Černý na konferenci S asistenty k lepší škole, kterou organizuje Člověk v tísni. Jak sám uvedl, nejde o definitivní rozhodnutí, ale návrh, který se postupně diskutuje a je snaha jej vylepšit. V tuto chvíli jsou parametry napočítané na zhruba 11 tisíc úvazků asistentů pedagoga na základních školách, což byl stav v roce 2021.

V roce 2022 už ale působilo na školách přes 13 tisíc asistentů. S nárůstem nově nastavené parametry však zatím nepočítají.

Celý článek k přečtení na seznamzpravy.cz

Diskuze