Rodiče, kteří kvůli zavření škol zůstanou doma s dítětem, nejspíš nedostanou plný plat

V úterý Bezpečnostní rada státu rozhodla o uzavření všech škol kromě mateřských, od středy také platí zákaz konání hromadných akcí s účastí více jak 100 osob. Šéf lidovců Marian Jurečka navrhl, aby kvůli těmto opatřením mohl jeden z rodičů s dítětem zůstat doma, a přitom od zaměstnavatele dostával plný plat. To ale ministryně financí Alena Schillerová odmítla.

Podle ní je zásadní, aby lidé pracovali, a to včetně maminek zaměstnaných ve zdravotnictví. „Víme ale, že jsou maminky samoživitelky, které skutečně mají velký problém, a budeme to řešit nějakou formou speciálního programu. Ale to bude vybraná skupina lidí,“ slíbila po jednání s opozicí Schillerová. „Bylo nám přislíbeno, že paní ministryně Maláčová prověří, jakým způsobem by mohlo Ministerstvo práce a sociálních věcí mimořádně reagovat,“ uvedl po schůzce Jurečka.

Jedním z výstupů jednání je podle něj také to, že by rozličné ekonomické „polštáře“, nápomocné firmám a rodinám, měly být během týdne projednány a doplněny k tomu, co už vláda ohlásila dříve. Premiér Babiš je přesvědčen, že v opatřeních proti šíření viru je nezbytné táhnout za jeden provaz. „Nabízím vládě podanou ruku,“ reagoval šéf ODS Petr Fiala. Jeho strana by měla připravit balíček opatření, jež by měla tlumit a pomoci překonat předpokládaný pokles ekonomiky, očekávaný v důsledku šíření koronaviru.

Zdroj: iDNES.cz

Napsat komentář