Řešíte rozvod nebo problémy s dětmi ve třídě? Může pomoci služba asistovaného rodičovství

Už téměř rok a půl si ke studiu sociální a pastorační práce přivydělávám pomocí u tzv. asistovaného předávání, tedy u kontaktů nebo předávání probíhajících mezi rozešlými rodiči a jejich dětmi. Za tu dobu jsem strávila nespočet hodin v dětských koutcích, na nejrůznějších výstavách, na procházkách i v restauracích. Zažila jsem chvíle příjemné i náročnější. Zároveň si opakovaně ověřuji, že v české společnosti stále ještě není tato činnost příliš známá. Následující text tedy nabízím jako informaci o službě, která pomáhá při zvládání náročných rodinných situací.

Tato práce je opravdu velmi specifická. Někdy si říkám, že je pro ni zapotřebí mít vrcholné diplomatické dovednosti. Jindy se hodí specifické znalosti z oblasti práva či psychologie. A samozřejmostí je citlivý, empatický přístup i obrněnost vůči nepříjemným momentům a případnému vzniku konfliktů. Nutná je i diskrétnost.

Někdy celou „směnu“ pouze přihlížím, jindy je potřeba aktivnější přístup. Jsme k dispozici lidem v různě náročných situacích a obdobích, a především v komplikovaných situacích spojených s kontaktem s dětmi. Může jít o rozhádané rodiče v čase rozvodu/rozchodu nebo v době následného uspořádání. Pokud například jeden z rodičů své dítě delší dobu neviděl, nemá ho v péči nebo probíhá rozvodové řízení – například ohledně výchovy a výživy dítěte –, pak může spolupráci s naším pracovištěm nařídit i soudce nebo doporučit orgán sociálně-právní ochrany dětí. Někdy pomáháme i prarodičům, kteří po rozvodu rodičů mají s vnoučaty omezený kontakt. Nejsmutnější případy jsou probíhající trestní řízení o domácím násilí, týrání či zneužívání dětí – tam styk dítěte s rodičem o samotě není možný vůbec. Výjimečně se objevuje poptávka od dalších lidí, již se cítí být našimi službami osloveni, například jde o učitelky a učitele, kteří se setkávají s problémy ve své třídě.

Služby, které nabízíme, jsou dvojího druhu: asistované předávání a asistence při kontaktu. U obou je pro klienty nutné absolvovat úvodní pohovor.

Pomáháme rodičům navázat s dítětem kontakt, vymýšlet program, jsme na místě coby nezaujatý pozorovatel. Z kontaktů i předávání vyhotovujeme zprávy, ve kterých zaznamenáváme, jak kontakt probíhal, jak na sebe rodič s dítětem reagovali a podobně. Někdy může naše přítomnost napomoci zmírnit napětí, které by mohlo dítě pociťovat po delší době odloučení od rodiče.

Asistovaný kontakt se může odehrávat jak na našem pracovišti, které je vybavené ke spokojenosti dětí i rodičů, tak na nejrůznějších místech v terénu“ – v dětských koutcích, v ZOO, na výstavách, na výletě či procházkách, v restauracích nebo v bydlišti rodiče. Záleží na domluvě obou rodičů.

Asistované předávání může být náročnější než kontakt a bývá pro všechny zúčastněné velkou zátěží. Proto je vhodné vybírat jeho místo tak, aby bylo co nejméně zatěžující především pro dítě. Pro nás není problém přijet do místa bydliště dítěte, ale někdy je vhodnější, pokud si rodiče předávají dítě na neutrálním místě – na našem pracovišti či na veřejném prostoru.

Je dobré, pokud o naší přítomnosti ví druhý rodič předem. Ne vždy se mu bohužel podaří mu takovou informaci doručit předem. Zprostředkování informace je na rodiči, který naši organizaci kontaktoval. Během samotného předání se druhému rodiči představíme a nabídneme mu objednání na úvodní schůzku.

Ačkoliv význam práce asistovaného předávání chápu a snažím se ji dělat, jak nejlépe umím, je pro mě často i velkou výzvou. Přicházím do napjatých situací a vztahů a většinou si neumím představit, čím si rodiče a děti během rozchodového procesu prošli a procházejí. Paradoxně bych byla raději, kdyby naší práce nebylo tolik zapotřebí, protože by to znamenalo, že více dětí vyrůstá v rodinách, které konflikty zvládají vlastními silami, a není u nich třeba vnějšího dohlížení či zásahu.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 hodnocení, průměr: 0,00 z 5)
Pokud chcete hodnotit, prosím, přihlašte se.
Loading...

Napsat komentář