Poslední ročník v MŠ nadále povinný nebo ne?

V Česku je povinný poslední ročník v mateřinkách už téměř šest let. Teď chce koalice jednat o tom, zda ho ponechat dobrovolným nebo zachovat nynější variantu. Rozhodnout chtějí politici ještě letos. 

Koalice opět otevřela diskusi o tom, zda ponechat poslední ročník mateřských škol povinný. „Je to jeden z bodů, o němž debatujeme v rámci balíku úprav nejenom daňových, ale i při hledání různých úspor. Za sebe a za KDU-ČSL můžu říct, že tady žádné úspory rozhodně nevidím,“ zamýšlí se předseda lidoveckého poslaneckého klubu Marek Výborný.

„Po několika letech fungování by se skutečně mělo vyhodnotit, zda to přineslo to, co jsme od toho očekávali. A zda byrokratické nároky na ostatní – na školy, rodiče a učitele – nejsou natolik vysoké, že to třeba ten efekt nepřináší,“ říká bývalý ministr školství a člen sněmovního školského výboru Petr Gazdík (STAN).

Poslanci včetně těch z ODS se kloní spíš k zachování povinnosti. Přitom to byla právě ODS, která navrhovala její zrušení ani ne rok po uzákonění. „Čas od zavedení v roce 2017 ukázal, že je třeba některá stanoviska z minulosti přehodnotit, ukazuje se z různých studií, že předškolní vzdělávání je pro děti zásadní,“ uznává další členka školského výboru Renáta Zajíčková (ODS).

„Rozhodně budu proti (zrušení povinnosti), aby děti ze znevýhodněných prostředí získaly alespoň základní návyky,“ má jasno místopředseda školského výboru Zdeněk Kettner (SPD).

Podíl pětiletých dětí, které do školek nechodily před zavedením povinnosti a které nechodí teď, se pohybuje shodně kolem pěti procent. Část se totiž vzdělává individuálně, což zákon umožňuje.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Diskuze