Polovina mateřinek zůstává otevřena zejména pro děti rodičů pracujících v integrovaném záchranném systému

Hlavním důvodem setrvalého provozu alespoň části mateřských škol jsou děti, jež by doma nemohly zůstat bez dohledu. „Pro resort zdravotnictví je důležité, aby byly školky otevřené zejména kvůli zdravotníkům, kteří chodí do práce a potřebují mít hlídání pro své děti,“ řekla Lidovým novinám mluvčí ministerstva Gabriela Štěpányová. Přesto však někteří ředitelé školky postupně zavírají, jelikož se obávají šíření onemocnění. Přitom někde o dozor dětí ani není takový zájem. Spolek Pedagogická komora uvádí, že je nyní uzavřena polovina školek v ČR. Jejich celkový počet činí 5500.

O přerušení provozu mateřské školy rozhoduje její ředitel po dohodě se zřizovatelem,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. V případě státní školky je zřizovatelem město, obec či městská část. Ředitelka pak své rozhodnutí konzultuje třeba se starostou obce. Nejspíš proto je zavřena většina mateřinek v Praze, kde je nákaza u nás nejakutnější. Na území hlavního města jich je 428 pro 43 tisíc dětí. Školky se zavírají i v jiných krajích, třeba v Karlovarském či Středočeském.

Zavírá se v Plzni, Rokycanech nebo v Mělníku. V Liberci zůstává v provozu pouze jedna školka, a to výhradně pro děti policistů, záchranářů, lékařů či pracovníků sociálních služeb. Těžko si lze současnou situaci představit bez obětavé práce zdravotníků, hasičů, policistů a záchranářů, pro které je životním posláním stejně jako pro učitele předškolní výchova. Stát proto začal zřizovat více takových školských zařízení určených pro děti od tří do deseti let, jejichž rodiče pracují v integrovaném záchranném systému.

Zdroj: Lidové noviny

Napsat komentář