Plaga: Obce dávají školám méně peněz, než kolik by měly

Ministr školství Robert Plaga se ve svém projevu před poslanci zmínil o tom, že k mateřským a základním školám, které zřizují obce, neproudí z daní tolik peněz, kolik by mělo. Na stejný problém poukazuje i studie vzdělávací organizace EDUin. Problém chce řešit jak ministerstvo, tak i zástupci samospráv.

Ministr školství v jednom ze svých vystoupení před Sněmovnou upozornil na problém vzdělávací soustavy, o kterém se dosud veřejně nemluvilo. Zmínil, že část obcí neposílá svým základním a mateřským školám na provoz tolik peněz, kolik k nim z daní za tímto účelem doputuje.

Vedle jiných zdrojů plyne do obecních rozpočtů každoročně z ministerstva financí balík peněz z daní, který je určený na provoz škol. Každý rok jde o konkrétní částku na žáka. Donedávna činil příspěvek „na hlavu“ kolem osmi tisíc ročně, a jak potvrzuje i analýza EDUinu, obce musely často provoz škol doplácet z jiných zdrojů. To se ale změnilo před dvěma lety. Podle nového výpočtu má školám připadnout víc peněz než dříve, a to zhruba 15 400 korun na žáka. Do roku 2018 obce poměrně oprávněně upozorňovaly, že na školy doplácejí. Pak se ale poměr obrátil a na řadě škol nastala opačná situace.

Celý článek si můžete přečíst na denikn.cz.

Diskuze