Navýšení tarifní báze platů učitelů pouze o 8% je podpásovkou, obhajují stávku odbory

Učitelé v celé České republice dnes stávkovali kvůli platům. Nelíbí se jim, že vláda neplní slib o růstu jejich platů, který dala. Po dvou hodinách stávky školské odbory uvedly, že je do ní nějakým způsobem zapojena více než polovina škol. Zavřeno zůstalo 1221 škol, provoz omezilo přes 2700 škol a téměř tři tisícovky škol vyjádřily stávkujícím podporu, aniž stávkují. Do stávky se zapojila i řada škol, kde neexistuje odborová organizace.

Ještě na jaře vláda plánovala navýšení prostředků na výdělky učitelů o 15 %. V návrhu rozpočtu na rok 2020 nakonec počítá se zvednutím částky jen o 10 %, což je asi 11 miliard korun. Odbory chtěly pokud možno co největší část peněz do základu platu. Požadovaly 10 % do tarifů a zbytek do odměn. Kabinet v pondělí nakonec schválil navýšení tarifního základu o pouhých 8 %. To, že tento bod neohlášeně zařadil už na své jednání v pondělí a následně schválil, dnes místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová označila za podpásovku. Odbory proto nyní chtějí lobovat ve Sněmovně.

Předseda školských odborů František Dobšík na tiskové konferenci prohlásil, že bude jednat o možné úpravě státního rozpočtu, aby byla pro učitele vyčleněna větší suma peněz. Odbory se dle jeho slov zaměří zvláště na projednávání rozpočtu ve školském a rozpočtovém výboru, aby ve druhém čtení zákona byly předloženy příslušné návrhy.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář