Kratší rodičovská? Problém bude s nedostatečnou kapacitou školek

Ministr financí Zbyněk Stanjura navrhuje zkrácení rodičovské dovolené. Délku si rodiče mohou zvolit v rozmezí jednoho až čtyř let. Zkrácení vyvolalo mezi odborníky otázky, kteří předpokládají, že změna by dopadla na mateřské školy, které už dnes nemají pro děti dostatečné kapacity. Problém by to byl i pro zřizovatele školek, tedy města a obce.

Značnou nejistotu návrh vyvolává i mezi rodiči, kteří využívají často možnosti zůstat s dítětem do čtyř let často z nutnosti nikoliv z pohodlnosti. Mnohým rodičům se děti umístit do školky ve třech letech nepodaří pro nedostatek kapacity školek a školku soukromou si prostě nemohou dovolit. Na umístění dostávají přednost děti předškolní.

Další děti zůstávají doma s rodiči kvůli požadavkům školky, kdy si dítě musí umět samo dojít na WC. Některé děti ještě vykonávají potřebu do plen.

O jakou dobu by se měla rodičovská zkrátit, ministr Stanjura neupřesnil.

„Máme nejdelší rodičovskou v Evropě, a to ne o týden nebo o dva, to je určitě věc k debatě. Ale současně k tomu musíme dělat ostatní opatření. Musí být například nabídka zařízení pro malé děti,“ prohlásil minulý týden Stanjura.

Celý článek k přečtení na novinky.cz

Diskuze