Inovativní škola založená na bilingvní výchově začne v Humpolci

Šance pro děti předškolního věku, jejichž rodiče pro ně hledají jiný než tradiční způsob vzdělávání v českých školách, se nyní naskytla v Humpolci. Od příštího školního roku tam začne fungovat nová dětská vzdělávací skupina pojmenovaná po Ivanu M. Jirousovi. „Podobných skupin, jako je ta naše, je třeba v Praze docela dost, takže to chceme zkusit také. Přesvědčily nás mimo jiné reakce ostatních rodičů v našem okolí, kteří chtějí pro své děti změnu,“ vysvětluje pro iDNES Markéta Festová, jedna ze spoluzakladatelek a budoucí učitelka této školy.

Dle jejího mínění se změny v českém školství dějí pozvolna, zatímco okolní svět se velmi rychle mění. „My ale potřebujeme děti vzdělávat takovým způsobem, aby byly na tyto změny připravené. Spíše než memorovat naučené informace je učit data získávat, vyhledávat, třídit je a umět si na věci přijít aktivnějším přístupem než pasivním posloucháním ve škole. Jednak to děti víc baví, jednak budou zvyklé se samy učit,“ dodává s tím, že by děti v této skupině obecně měly mít aktivnější roli.

Má jít především o školu inovativní, nikoli alternativní. „Nebudeme Montessori, nebudeme waldorf, ale budeme používat modernější metody, které by už dávno měly být podle školského zákona a strategií ministerstva školství standardem. Rozhodně nechceme být školou pro elitní, nejchytřejší děti. Naše metody jsou zvoleny tak, aby si každé dítě sáhlo na úspěch a školu si užilo, ať má předpoklady jakékoli,“ zdůrazňuje. Opěrným pilířem takové vzdělávací skupiny má být bilingvní výchova v českém a anglickém jazyce, kdy po boku pedagoga ve třídě bude i rodilý mluvčí. „To je asi největší devíza. Výuka angličtiny v takovém rozsahu u nás v našem okolí nikde není.“

Zdroj: iDNES.cz

Napsat komentář