Během deseti let nebude mít kdo vyučovat, obávají se ředitelé škol

„Do školství pořád nejdou peníze, které by tam být měly. Platy učitelů jsou na takové úrovni, že během deseti let, až odejdou silné ročníky učitelů do důchodu, nebude mít kdo učit,“ říká v reportáži Českého rozhlasu ředitelka jazykové školy v pražské Horáčkově ulici Jana Libichová. Důvodem jsou podle ní peníze. „S těmi platy, jaké jsou, absolventi do škol nastupovat nechtějí. A já se jim nedivím,“ dodala Libichová, jejíž škola se první listopadovou středu přidala k učitelské stávce.

Učitelské profesi konkurují všechna ostatní zaměstnání vyžadující vysokoškolské vzdělání, včetně právníků, lékařů, IT expertů a dalších profesionálů,“ upozorňuje analytik Daniel Münich. „Když se lidé na konci střední školy rozhodují, co studovat a vidí tu platovou bídu učitelů, rozhodne se velká část z nich touto cestou nejít. Tím jsou pro tento systém téměř definitivně ztraceni.“

V dalším rozpočtu ale ministr školství nechce řešit jen platy. „Je to i o podmínkách ve školách. Na to dává odpovědi Strategie 2030+, kterou připravujeme. V ní se musíme zaměřit na navýšení ostatních neinvestičních výdajů ve školství, které jsou o pomůckách nebo zvláštním vzděláváním pedagogů,“ řekl Plaga. Jeho cílem je zároveň dostat podporu blíže k učitelům.

Zdroj: iRozhlas

Napsat komentář