Babiš odborům ani zaměstnavatelům žádajícím více peněz pro školy nerozumí

Premiér Andrej Babiš odmítá výzvu odborů a zaměstnavatelů k dodatečnému navýšení rozpočtu škol na příští rok o pět miliard korun. Před jednáním tripartity minulé pondělí řekl, že s návrhem rozpočtu 2020 souhlasili oni i koaliční sociální demokraté. Ti následně deklarovali, že nechystají vlastní pozměňovací návrhy a chtějí postupovat v koaliční shodě.

Odbory a zaměstnavatelé po stávce škol vyzvali vládu a poslance, aby ve Sněmovně v projednávaném rozpočtu na příští rok přesunuli do školství dodatečně pět miliard korun. Peníze se podle nich mají využít především na platy učitelů. Babišovi kvůli tomu napsali dopis šéfové Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula a Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. „Na tripartitě pan Středula i pan Hanák rozpočet podpořili, nechápu proč nás vyzývají,“ uvedl v pátek Babiš s tím, že za tři roky vlády hnutí ANO se navýší o 35,9 %. Ministr školství Robert Plaga už dříve připustil, že by neodmítl navýšení sumy v rozpočtu určené na platy.

Místopředseda vlády a předseda ČSSD Jan Hamáček sdělil, že jako vládní strana sociální demokraté podpořili hlasováním na vládě finální verzi rozpočtu. „Jsme připraveni stejně hlasovat v Poslanecké sněmovně. Vláda se shodla na tom, že nárůst platu učitelů bude 10 procent v objemu a o tom, jak mají být rozděleny, jedná ministr školství,“ upřesnil s tím, že ČSSD nebude předkládat žádné pozměňovací návrhy týkající se platů ve školství.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář